

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Working Voltage | 13.6 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Peak Pulse Current | 67 A |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 800 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Continuous Collector Current | 450 mA |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.6 V |
| Clamping Voltage | 53.3 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 35 |
Stock: 2351
Distributors
pcbx
Unit Price$1.99027
Ext.Price$1.99027
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.99027 | $1.99027 |
| 10 | $1.21999 | $12.19990 |
| 25 | $1.10280 | $27.57000 |
| 50 | $0.99686 | $49.84300 |
| 100 | $0.90110 | $90.11000 |
| 300 | $0.81207 | $243.62100 |
| 500 | $0.73182 | $365.91000 |
| 1000 | $0.67625 | $676.25000 |
| 3000 | $0.65538 | $1966.14000 |
| 5000 | $0.63515 | $3175.75000 |
| 10000 | $0.61555 | $6155.50000 |
